CMF552K6700BEEA70
Mfr.Part #
CMF552K6700BEEA70
Description
RES 2.67K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
2
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
2.67kOhm
Tolerance :
±0.1%
Surface Mount :
No
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.64 mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packing Method :
TR
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
CMF
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Construction :
Tubular
Datasheets
CMF552K6700BEEA70
Vishay / Dale CMF552K6700BEEA70
FIXED RESISTOR, 2.67kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,