CMF552K6100FKRE70
Mfr.Part #
CMF552K6100FKRE70
Description
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
2.61kOhm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e0
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.64 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CMF552K6100FKRE70
Vishay / Dale CMF552K6100FKRE70
FIXED RESISTOR, 2.61kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,