CMF552K5500FKRE
Mfr.Part #
CMF552K5500FKRE
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
CMF
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.096mm
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.55kOhms
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMF552K5500FKRE
Vishay / Dale CMF552K5500FKRE
2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,