CMF552K5500FKEA
Mfr.Part #
CMF552K5500FKEA
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Length :
7.0612mm
Resistance :
2.55kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF552K5500FKEA
Vishay / Dale CMF552K5500FKEA
Through Hole 2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,