CMF552K5500FEEA70
Mfr.Part #
CMF552K5500FEEA70
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
0.64 mm
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
2.55kOhm
Datasheets
CMF552K5500FEEA70
Vishay / Dale CMF552K5500FEEA70
FIXED RESISTOR, 2.55kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,