CMF552K5500DER6
Mfr.Part #
CMF552K5500DER6
Description
RES 2.55K OHM 1/2W .5% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Length :
7.0612mm
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
29 Weeks
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Supplier Device Package :
Resistance :
2.55kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
CMF552K5500DER6
Vishay / Dale CMF552K5500DER6
2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,