CMF552K5000BEEK
Mfr.Part #
CMF552K5000BEEK
Description
RES 2.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Series :
CMF
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
2
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Length :
7.0612mm
Width :
2.29mm
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
2.5kOhms
Datasheets
CMF552K5000BEEK
Vishay / Dale CMF552K5000BEEK
Through Hole 2.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,