CMF552K4900FHEK
Mfr.Part #
CMF552K4900FHEK
Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Axial
Mount :
Through Hole
Length :
6.096mm
Lead Diameter :
640 μm
Diameter :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
200.005886mg
Termination :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Resistance :
2.49kOhms
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
CMF552K4900FHEK
Vishay / Dale CMF552K4900FHEK
Through Hole 2.49kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,