CMF552K4300FKEB70
Mfr.Part #
CMF552K4300FKEB70
Description
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
2.43kOhm
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Tubular
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Lead Diameter :
0.64 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
Series :
CMF
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CMF552K4300FKEB70
Vishay / Dale CMF552K4300FKEB70
FIXED RESISTOR, 2.43kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,