CMF552K4000FKR670
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K4000FKR670
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Supplier Device Package :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.29mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.4kOhms
Series :
CMF
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
6.096mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
CMF552K4000FKR670
Vishay / Dale CMF552K4000FKR670
2.4kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,