CMF552K3700FHEA
Mfr.Part #
CMF552K3700FHEA
Description
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
2.37kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
2
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Tin
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Diameter :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tolerance :
±1%
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
CMF552K3700FHEA
Vishay / Dale CMF552K3700FHEA
Through Hole 2.37kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,