CMF55237K00DHR6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF55237K00DHR6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Termination :
Axial
Weight :
200.005886mg
Resistance :
237kOhms
Length :
7.0612mm
Package / Case :
Series :
CMF
Supplier Device Package :
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mount :
Through Hole
Datasheets
CMF55237K00DHR6
Vishay / Dale CMF55237K00DHR6
Through Hole 237kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,