CMF55237K00BHEB
Mfr.Part #
CMF55237K00BHEB
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.29mm
Resistance :
237kOhms
Width :
2.29mm
Length :
7.0612mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Termination :
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Datasheets
CMF55237K00BHEB
Vishay / Dale CMF55237K00BHEB
Through Hole 237kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,