CMF55231R00FKBF
Mfr.Part #
CMF55231R00FKBF
Description
RES 231 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
231Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Length :
6.096mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Published :
Datasheets
CMF55231R00FKBF
Vishay / Dale CMF55231R00FKBF
231Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,