CMF551M0700FHEB
Mfr.Part #
CMF551M0700FHEB
Description
RES 1.07M OHM 1/2W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
1.07MOhms
Length :
6.096mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
2.29mm
CMF
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
2.29mm
Voltage - Rated DC :
250V
Published :
Package / Case :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CMF551M0700FHEB
Vishay / Dale CMF551M0700FHEB
1.07MOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,