CMF551K9100FHR670
Mfr.Part #
CMF551K9100FHR670
Description
RES 1.91K OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
1.91kOhm
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.64 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
500mW