CMF5519K000FKRE70
Mfr.Part #
CMF5519K000FKRE70
Description
RES 19K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e0
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
19kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CMF5519K000FKRE70
Vishay / Dale CMF5519K000FKRE70
FIXED RESISTOR, 19kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,