CMF5518R200FKEK
Mfr.Part #
CMF5518R200FKEK
Description
RES 18.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
29 Weeks
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
250V
Resistance :
18.2Ohms
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Width :
2.29mm
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
Termination :
Weight :
280.00824mg
Length :
6.1mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Diameter :
640 μm
Diameter :
2.29mm
Datasheets
CMF5518R200FKEK
Vishay / Dale CMF5518R200FKEK
Through Hole 18.2Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,