CMF5518R000GLR6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF5518R000GLR6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 18 OHM 1/2W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Surface Mount :
No
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CMF
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tolerance :
±2%
Resistance :
18ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e0
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
0.64 mm
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 8 INCH
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
No
Datasheets
CMF5518R000GLR6
Vishay / Dale CMF5518R000GLR6
FIXED RESISTOR, 18Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,