CMF55150K00FKR6
Mfr.Part #
CMF55150K00FKR6
Description
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Axial
Length :
6.096mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
150kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Width :
2.29mm
Published :
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
CMF55150K00FKR6
Vishay / Dale CMF55150K00FKR6
150kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,