CMF55127R00FKRE70
Mfr.Part #
CMF55127R00FKRE70
Description
RES 127 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
0.64 mm
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
21 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Pbfree Code :
No
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistance :
127Ohm
Tolerance :
±1%
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
CMF55127R00FKRE70
Vishay / Dale CMF55127R00FKRE70
FIXED RESISTOR, 127Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,