CMF55120K00BERE70
Mfr.Part #
CMF55120K00BERE70
Description
RES 120K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
No
Resistance :
120kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e0
Lead Diameter :
0.64 mm
Lead Free
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
CMF55120K00BERE70
Vishay / Dale CMF55120K00BERE70
FIXED RESISTOR, 120kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,