CMA60MT1600NHB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMA60MT1600NHB
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
POWER THYRISTOR DISCRETES-TRIAC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Product Type :
Triacs
Configuration :
Single
Series :
DT-Triac™
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Package / Case :
TO-247-3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Brand :
IXYS
Supplier Device Package :
TO-247 (IXTH)
IXYS
Packaging :
Tube
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Off State :
1.6kV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
60mA
Product Status :
Active
Subcategory :
Thyristors
Base Product Number :
CMA60
Triac Type :
Standard
RoHS :
Details
Product Category :
Triacs
Current - Hold (Ih) (Max) :
60 mA
Package :
Tube
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
66A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
260A 280A