CM252016-2R7KL
Mfr.Part #
CM252016-2R7KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 2.7UH 145MA 1.2OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
2.7μH
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Height Seated (Max) :
0.063 1.60mm
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
7.96MHz
Published :
Series :
CM252016
Shielding :
Unshielded
Mount :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
145mA
DC Current :
145mA
Height :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
145mA
Current :
105mA
Operating Temperature :
-20°C~100°C
Military Standard :
Not
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Tolerance :
±10%
Q Factor :
25
Case Code (Imperial) :
Depth :
2mm
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
25 @ 7.96MHz
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
CM252016-2R7KL
Bourns, Inc. CM252016-2R7KL
CM252016-2R7KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD