CM160808-3N6DL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CM160808-3N6DL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.6NH SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Material - Core :
Alumina
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
3.6nH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
9 @ 100MHz
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Shielding :
Unshielded
Test Frequency :
100MHz
Published :
Base Part Number :
CM160808
Tolerance :
±0.3nH
Series :
CM160808
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Length :
1.6002mm
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
787.4μm
Height Seated (Max) :
0.037 0.94mm
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Datasheets
CM160808-3N6DL
Bourns, Inc. CM160808-3N6DL
CM160808-3N6DL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD