CM02X5R152K16AH
Mfr.Part #
CM02X5R152K16AH
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 16V X5R 01005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1500pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Series :
CM
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
CM02X5R152K16AH
KYOCERA AVX CM02X5R152K16AH
CM 1500pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)