CM02X5R151M16AH
Mfr.Part #
CM02X5R151M16AH
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 16V X5R 01005
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
CM
Thickness (Max) :
0.009 0.22mm
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
150pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CM02X5R151M16AH
KYOCERA AVX CM02X5R151M16AH
CM 150pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 01005 (0402 Metric)