CLT-106-02-L-D-A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLT-106-02-L-D-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
Stock
268
In Stock :
268
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Post :
Tin
Packaging :
Tube
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Board Mounting Option :
PEG
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
12mm
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Mounting Option 1 :
LOCKING
Number of Positions Loaded :
All
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Board Guide
JESD-609 Code :
e3
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Insertion Force-Max :
.5004 N
Filter Feature :
No
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Factory Lead Time :
3 Weeks
HTS Code :
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Plating Thickness :
10μin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.083 2.10mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Durability :
100 Cycles
Mounting Type :
Surface Mount
Withdrawl Force-Min :
.1668 N
Series :
CLT
Radiation Hardening :
Reference Standard :
UL
Total Number of Contacts :
12
Max Current Rating :
3.3A
Current Rating (Amps) :
4.1A per Contact
Pbfree Code :
yes
Contact Resistance :
10MOhm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Connector Type :
Receptacle
Published :
2010
Housing Material :
Polymer
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mixed Contacts :
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
Straight
Depth :
4mm
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.157 inch
Number Of PCB Rows :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Additional Feature :
E.L.P., LOW PROFILE, TIGER CLAW CONTACT
Datasheets
CLT-106-02-L-D-A
Samtec, Inc. CLT-106-02-L-D-A
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket