CLS8D28NP-1R6NC
Mfr.Part #
CLS8D28NP-1R6NC
Manufacturer
Sumida Corporation
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.6UH 5.6A 25 MOHM SMD
Manufacturer :
Sumida Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
5.6A
Tolerance :
±30%
Material - Core :
Ferrite
Series :
CLS8D28
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.264Lx0.264W 6.70mmx6.70mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
25mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Number of Functions :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
4
HTS Code :
Current - Saturation :
5.1A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
1MHz
Inductance :
1.6μH
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Shielding :
No
Special Feature :
PARALLEL CONNECTED
Published :
Datasheets
CLS8D28NP-1R6NC
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD