CLP-135-02-LM-DH
Mfr.Part #
CLP-135-02-LM-DH
Description
CONN RCPT 70P 0.05 GOLD SMD R/A
Insulation Height :
0.135 3.43mm
Gender :
FEMALE
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Mixed Contacts :
PCB Contact Row Spacing :
3.9878 mm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
240VAC 330VDC
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Total Number of Contacts :
70
Pbfree Code :
yes
Board Mounting Option :
PEG
Number of Positions :
70
Packaging :
Tube
2
Feature :
Board Guide
JESD-609 Code :
e3
Body Breadth :
0.135 inch
Factory Lead Time :
3 Weeks
Body Length or Diameter :
1.767 inch
Additional Feature :
LOW PROFILE
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
CLP
Contact Finish - Post :
Tin
Current Rating (Amps) :
3.3A per Contact
Radiation Hardening :
Datasheets
CLP-135-02-LM-DH
Samtec, Inc. CLP-135-02-LM-DH
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70 Positions Female Socket