CLP-106-02-L-D-A
Mfr.Part #
CLP-106-02-L-D-A
Description
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
Stock
34
In Stock :
34
Headers, Receptacles, Female Sockets
UL Flammability Code :
94V-0
10.0μin 0.25μm
Voltage - Rated DC :
340V
Packaging :
Tube
Insulation Height :
0.084 2.14mm
2
Plating Thickness :
10μin
Current Rating (Amps) :
3.3A per Contact
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions :
12
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Finish - Post :
Tin
Additional Feature :
LOW PROFILE
2
Max Current Rating :
1.75A
RECTANGULAR
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Female Socket
Length :
8.05mm
Voltage - Rated AC :
240V
Insertion Force-Max :
1.0564 N
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Option 1 :
LOCKING
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Depth :
3.05mm
JESD-609 Code :
e3
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Published :
2016
Pbfree Code :
yes
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
CLP
Feature :
Board Guide
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Orientation :
Straight
Datasheets
CLP-106-02-L-D-A
Samtec, Inc. CLP-106-02-L-D-A
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket