CLP-106-02-G-D-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLP-106-02-G-D-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Factory Lead Time :
3 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board
Voltage - Rated AC :
240V
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Total Number of Contacts :
12
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
2
Number of Rows :
2
Mounting Option 1 :
LOCKING
Lead Free :
Lead Free
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Series :
CLP
Depth :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
UL
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Push-Pull
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Type :
Female Socket
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Polymer
Insulation Height :
0.084 2.14mm
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
3.3A per Contact
Length :
8.05mm
Filter Feature :
Additional Feature :
E.L.P., LOW PROFILE, TIGER CLAW CONTACT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Conductors :
ONE
Voltage - Rated DC :
340V
DIN Conformance :
Datasheets
CLP-106-02-G-D-TR
Samtec, Inc. CLP-106-02-G-D-TR
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 12 Positions Female Socket