CLLE1AX7R0G105M085AC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLLE1AX7R0G105M085AC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 4V X7R 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated :
4V
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Feature :
Low ESL (Multi-Terminal)
Applications :
Bypass, Decoupling
Series :
CLL
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1μF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
TDK Corporation CLLE1AX7R0G105M085AC
CLL 1μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Multi-Terminal) Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CLLE1AX7R0G105M085AC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
CLLE1AX7R0G105M085AC Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm