CLLD11X7S0G155M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLLD11X7S0G155M
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 4V X7S 0805
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
2.0066mm
Width :
1.2446mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Thickness :
939.8μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
4
Applications :
Bypass, Decoupling
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Low ESL (Multi-Terminal)
Temperature Coefficient :
X7S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
4V
Height :
550μm
Series :
CLL
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1.5μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CLLD11X7S0G155M
TDK Corporation CLLD11X7S0G155M
CLL 1.5μF 4V Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL (Multi-Terminal) Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
CLLD11X7S0G155M Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 4V, it can operate.
CLLD11X7S0G155M Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V