CLE-120-01-G-DV-A-P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLE-120-01-G-DV-A-P
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 40POS 0.031 GOLD SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Reliability :
COMMERCIAL
Insertion Force-Max :
.556 N
Number of Conductors :
ONE
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Packaging :
Tube
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.047 (1.20mm)
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.130 3.30mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
40
Terminal Pitch :
0.7874mm
Body Length or Diameter :
0.63 inch
Reference Standard :
UL
Gender :
FEMALE
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Series :
CLE
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Board Mounting Option :
POSITIONING PIN
Number of Positions Loaded :
All
Contact Resistance :
15mOhm
Contact Type :
Female Socket
Total Number of Contacts :
40
Feature :
Board Guide
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Additional Feature :
METAL PICK and PLACE PAD
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number Of PCB Rows :
2
JESD-609 Code :
e4
Style :
Board to Board
Withdrawl Force-Min :
.3336 N
Current Rating (Amps) :
2.7A per Contact
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mating Contact Pitch :
0.031 inch
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Termination :
Solder
Plating Thickness :
10μin
Insulation Color :
Black
Samtec, Inc. CLE-120-01-G-DV-A-P
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 40 Positions Female Socket