CLA30E1200NPZ-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLA30E1200NPZ-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SCR 1.2KV 47A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Packaging :
Reel
Product Category :
SCRs
Current - Hold (Ih) (Max) :
60mA
IXYS
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A 325A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
47A
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
CLA30
Product Status :
Active
Vf - Forward Voltage :
1.59 V
Product Type :
SCRs
SCR Type :
Standard Recovery
Series :
CLA30E1200NPZ
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
30mA
Package / Case :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
30A
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.3 V
Voltage - Off State :
1.2kV
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
TO-263HV
Trigger Device Type :
SCR
Brand :
IXYS
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Subcategory :
Thyristors
Datasheets
CLA30E1200NPZ-TRL
Littelfuse CLA30E1200NPZ-TRL
SCR Standard Recovery -40°C~150°C TJ 1.3 V-On State (Vtm) (Max) Reel TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount