CLA110MB1200NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CLA110MB1200NA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1200V SOT-227
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
RMS Current (Irms) :
110A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Published :
IXYS
Package Type :
SOT-227B
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
110A
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Product Category :
SCR Modules
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Pins :
4
Base Product Number :
CLA110
Package :
Tube
Current - On State (It (AV)) (Max) :
50A
Pin Count :
4
Min Operating Temperature :
-40 °C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
40mA
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Product Type :
SCR Modules
Structure :
1-Phase Controller - All SCRs
Voltage - Off State :
1.2kV
Subcategory :
Thyristors
Mount :
Chassis, Screw, Stud
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Brand :
IXYS
Product Status :
Active
Technology :
Si
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Trigger Device Type :
SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125 °C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Dimensions :
38.23 x 25.25 x 12.22mm
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1100A 1190A
Hold Current :
100mA