CL4790-1000-232
Mfr.Part #
CL4790-1000-232
Manufacturer
Laird Connectivity
Description
TXRX 900MHZ RS232 1W W/ANT DB9
Stock
391
In Stock :
391
Manufacturer :
Laird Connectivity
Product Category :
RF Receiver, Transmitter, and Transceiver Finished Units
Function :
Transceiver
Frequency :
902MHz~928MHz
Modulation or Protocol :
FHSS, FSK
Interface :
RS-232
Voltage - Supply :
7V~18V
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
80°C
Sensitivity :
-99dBm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Supply Voltage :
18V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Logic Function :
Transceiver
Sensitivity (dBm) :
-99 dBm
Power - Output :
1000mW
Data Rate (Max) :
115.2kbps
Weight :
170.097139g
Published :
2005
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
CL4790-1000-232
Laird Connectivity CL4790-1000-232
Transceiver 902MHz~928MHz RS-232 FHSS, FSK 115.2kbps -99 dBm 18V
CL4790-1000-232 Overview
It is possible to increase efficiency by providing 7V~18V with a higher voltage.General Purpose applications are available on the wireless RF transmitter.RF Transmitter operation is enabled by a maximum operating temperature of 80°C°C.It functions at a minimum working temperature of -40°C degrees Celsius in order to maintain reliability.the supply voltage of wireless RF transmitter should be set to 18V for maximum efficiency.
CL4790-1000-232 Features
Minimum of -40°C°C