CL21A475KACLRNC
Mfr.Part #
CL21A475KACLRNC
Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Length :
2mm
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Height :
850μm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Thickness :
939.8μm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Published :
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
4.7μF
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Depth :
1.25mm
Datasheets
CL21A475KACLRNC
Samsung Electro-Mechanics CL21A475KACLRNC
CL 4.7μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)