CL10X476MS8NRWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10X476MS8NRWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47UF 2.5V X6S 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
CL
Features :
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Spacing :
Brand :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Lead Style :
Length :
1.6 mm
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
X6S
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Voltage - Rated :
2.5V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Packaging :
MouseReel
Failure Rate :
Ratings :
Class :
Class 2
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X6S
Tolerance :
±20%
Capacitance :
47 µF
Width :
0.8 mm
Datasheets
CL10X476MS8NRWC
Samsung Electro-Mechanics CL10X476MS8NRWC
CL 47 μF 2.5V Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 105°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)