CL10C470JB81PNC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10C470JB81PNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Case Code (Imperial) :
0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
yes
Published :
2008
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.8mm
Thickness :
889μm
Voltage :
50V
Length :
1.6mm
Capacitance :
47pF
Series :
CL
Dielectric :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Depth :
800μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
CL10C470JB81PNC
Introducing Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C470JB81PNC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C~125°C, CL10C470JB81PNC pinout, CL10C470JB81PNC datasheet PDF, CL10C470JB81PNC amp .Beyond Ceramic Capacitors Samsung Electro-Mechanics CL10C470JB81PNC ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Samsung Electro-Mechanics CL10C470JB81PNC
CL 47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)