CL10C152JB8NNWC
Mfr.Part #
CL10C152JB8NNWC
Description
CAP CER 1500PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
Product Type :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.8 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Termination :
Standard
Capacitance :
1500 pF
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Packaging :
Reel
Product Status :
Active
Brand :
Series :
CL
Lead Spacing :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Failure Rate :
Length :
1.6 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Lead Style :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Datasheets
CL10C152JB8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10C152JB8NNWC
CL 1500 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)