CL10C102JB81PNC
Mfr.Part #
CL10C102JB81PNC
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 0603
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
889μm
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
1608
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
0603
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Applications :
Automotive
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
CL
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
50V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
1000pF
Width :
0.8mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
22 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Height :
800μm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C