CL10B471KB8NFNC
Mfr.Part #
CL10B471KB8NFNC
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0603
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
1608
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
yes
Termination :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
0603
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
CL10B471KB8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B471KB8NFNC
CL 470pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)