CL10B154KO8NFNC
Mfr.Part #
CL10B154KO8NFNC
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 0603
yes
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
16V
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
800μm
Series :
CL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.15μF
Case Code (Imperial) :
Height :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
CL10B154KO8NFNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B154KO8NFNC
CL 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)