CL10B103KB8WPNC
Mfr.Part #
CL10B103KB8WPNC
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Series :
CL
Case Code (Imperial) :
0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
1608
Published :
Applications :
Automotive
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
Open Mode
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
10000pF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CL10B103KB8WPNC
Samsung Electro-Mechanics CL10B103KB8WPNC
CL 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)