CL10B103KB8NNNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10B103KB8NNNL
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Height :
800μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±10%
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 13 INCH
HTS Code :
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm