CL10A475MQ8NNWC
Mfr.Part #
CL10A475MQ8NNWC
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Tolerance :
±20%
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Series :
CL
Product Status :
Active
Failure Rate :
Capacitance :
4.7 µF
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Features :
Voltage - Rated :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CL10A475MQ8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10A475MQ8NNWC
CL 4.7 μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)