CL10A475KP8NNWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CL10A475KP8NNWC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Termination :
Standard
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X5R
Voltage - Rated :
10V
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Product Status :
Active
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Packaging :
MouseReel
Series :
CL
RoHS :
Details
Lead Spacing :
Dielectric :
X5R
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Height :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Lead Style :
Width :
0.8 mm
Capacitance :
4.7 µF
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
CL10A475KP8NNWC
Samsung Electro-Mechanics CL10A475KP8NNWC
CL 4.7 μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)