CL10A106MPNNHBC
Mfr.Part #
CL10A106MPNNHBC
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.0414mm
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
JESD-609 Code :
e3
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TR, CARDBOARD PAPER, 7 INCH
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CL10A106MPNNHBC
Samsung Electro-Mechanics CL10A106MPNNHBC
CL 10μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
CL10A106MPNNHBC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.
CL10A106MPNNHBC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm